← Wróć do bloga

Średnie CPC i CPA w Google Ads 2026 — benchmarki per branża (Polska + USA)

W skrócie Średni CPC w Polsce: 1,5–4 zł dla e-commerce, 8–30 zł dla finansów, ubezpieczeń i prawa, 4–10 zł dla zdrowia, 10–20 zł dla B2B. Stawki w PL są zwykle 30–50% niższe niż w USA. Twoje realne koszty mogą się różnić o 50% w obie strony — Quality Score, lokalizacja i pora roku robią ogromną różnicę. Niżej pełne tabele i co z nich wynika.
Mapa branż wg średniego CPC w Polsce (2026) Im jaśniejszy kolor, tym tańsze kliknięcie TANIE 0,5 – 6 zł E-commerce (Shopping) E-commerce (Search) Restauracje / catering Usługi lokalne Turystyka ŚREDNIE 4 – 15 zł Zdrowie i fitness Beauty / kosmetyki Edukacja / kursy Nieruchomości Stomatologia DROGIE 10 – 30 zł B2B / SaaS Finanse / kredyty Ubezpieczenia Prawo / odszkodowania Medycyna estetyczna Źródło: zestawienie raportów PL 2025-2026 + obserwacje JP Ads

Polska — orientacyjne stawki CPC w 2026

To są zakresy z polskich publikacji + moich własnych kampanii. Spodziewaj się, że Twoje realne CPC trafi gdzieś w środek, ale czołówka aukcji może być znacznie wyżej.

BranżaCPC w sieci wyszukiwaniaKomentarz
E-commerce (Shopping)0,50–2 złNajtańsze kliknięcia w GA
E-commerce (Search)1,50–4 złOdzież niżej, elektronika wyżej
Usługi lokalne1,50–5 złHydraulik, fryzjer, mechanik, fotograf
Restauracje / catering2–6 złCatering dietetyczny zwykle wyżej
Turystyka2–6 złSezonowość ogromna
Zdrowie i fitness4–10 złStomatologia, kliniki, suplementy
Edukacja / kursy5–12 złMBA, programowanie, certyfikaty
Nieruchomości3–15 złTop miasta nawet do 50 zł
B2B / SaaS10–20 złMało kliknięć, wysoka wartość klienta
Finanse / kredyty15–25 złPożyczki online, kredyt hipoteczny
Ubezpieczenia18–30 złOC, ubezpieczenia na życie
Prawo / odszkodowania15–25 złNajwyższe stawki przy kancelariach z dużym budżetem

Źródło: zestawienie publikacji Double Digital, Infron, MarketingOnline (2025–2026) + obserwacje z kont prowadzonych w JP Ads. Polskich zbiorczych benchmarków CPL/CPA per branża niestety nie ma — orientacyjne CPL znajdziesz w tabeli USA niżej, a konkretne CPA z polskich kont w sekcji „co widzę z 11 lat".

Co to znaczy w praktyce Jeśli prowadzisz e-commerce i dostajesz średni CPC 0,80 zł — jesteś w środku stawki. Jeśli 6 zł — pora przyjrzeć się Quality Score, dopasowaniu reklam do strony i typom dopasowania słów kluczowych (broad match często winduje koszty). Jeśli prowadzisz B2B i dostajesz 18 zł — to normalne; w finansach 25 zł też nie powinno dziwić.

USA — pełne benchmarki dla porównania

Dane z analizy 16 446 kampanii Google Ads w USA (WordStream, kwiecień 2024 – marzec 2025). Polska zwykle plasuje się 30–50% niżej, ale to nie reguła — w niektórych niszach (np. e-commerce odzieżowy) różnica się zaciera.

BranżaCTRCPC (USD)Conv. rateCPL (USD)
Restauracje7,58%2,057,09%30,27
Travel8,73%2,125,75%73,70
Auto — sprzedaż8,29%2,417,76%38,86
Nieruchomości8,43%2,533,28%100,48
Sport9,19%2,647,62%47,47
Finanse i ubezpieczenia8,33%3,462,55%83,93
Shopping (e-commerce)8,92%3,493,83%47,94
Furniture6,11%3,862,73%121,51
Auto — serwis5,56%3,9014,67%28,50
Apparel / fashion6,77%4,313,99%101,49
Lekarze / chirurgia6,73%5,0011,62%56,83
Health & Fitness7,18%5,006,80%62,80
Business Services (B2B)5,65%5,585,14%103,54
Beauty / kosmetyki5,71%5,707,82%60,34
Industrial (B2B przemysł)6,23%5,707,17%85,63
Edukacja5,74%6,2311,38%90,02
Stomatologia5,44%7,859,08%83,93
Prawo / kancelarie5,97%8,585,09%131,63

Źródło: WordStream Google Ads Benchmarks 2025 (analiza 16 446 kampanii w USA, kwiecień 2024 – marzec 2025).

Najciekawsze obserwacje z 2025 (USA, rok do roku) CPC wzrosło dla 87% branż (średnio +12,9% r/r). Współczynnik konwersji wzrósł dla 65% branż (+6,8% r/r). Czyli kliknięcia drożeją, ale konwersja się poprawia — Google coraz lepiej dopasowuje reklamy. Wniosek dla Ciebie: jeśli Twoje koszty rosną podobnie, ale konwersja stoi w miejscu — to nie rynek, to konto. Najtańsze branże (restauracje, travel) zwykle tracą najmniej.
Średni CPC w 2026: Polska vs USA USA przeliczone z USD po kursie 4,0 zł Polska (środek zakresu) USA (WordStream 2025) Restauracje E-commerce Finanse Zdrowie Beauty B2B / SaaS Edukacja Prawo 4 zł 8,20 zł 2,75 zł 13,96 zł 20 zł 13,84 zł 7 zł 20 zł 7 zł 22,80 zł 15 zł 22,32 zł 8,50 zł 24,92 zł 20 zł 34,32 zł Wartości to środek typowego zakresu PL i średnia USA. Uwaga: w finansach PL już wyprzedziło USA.

Dlaczego stawki w PL są niższe niż w USA

Trzy główne powody:

  • Mniejsza konkurencja na aukcjach. Mniej firm reklamuje się w PL (rynek mniejszy, mniej dojrzały) — co oznacza mniejszą walkę o ten sam keyword.
  • Niższe LTV klienta. Polski klient w finansach jest wart kilkukrotnie mniej niż amerykański — agencje płacą mniej za pozyskanie.
  • Krótszy cykl pieniądza. W USA budżety reklamowe są większe i kierowane bardziej agresywnie. To winduje aukcje.

Ale uwaga: różnica się kurczy. Z mojej obserwacji ostatnich dwóch lat polskie CPC w niektórych niszach (SaaS B2B, kredyty hipoteczne, ubezpieczenia) urosły o 20–30% — rynek dojrzewa, budżety reklamowe rosną.

Co widzę z 11 lat — moje obserwacje per branża

Anonimowo, zakresy z faktycznych kont które prowadziłem lub prowadzę. Nie są to "średnie z rynku", tylko konkretne dane:

  • E-commerce kosmetyczny — Shopping CPC 0,40–1,20 zł, Search 1,80–3,50 zł, ROAS docelowy 4–6
  • Catering dietetyczny — Search CPC 2,50–5,00 zł, CPA 30–80 zł na lead, sezonowo wzrosty +40% (styczeń, wrzesień)
  • B2B usługi badawcze — segment masowej rekrutacji — CPC 1,00–1,50 zł na frazach „praca [stanowisko]", CPA na rejestrację 5–15 zł. Uwaga: to bezpłatna rejestracja kandydata, nie pozyskanie klienta płacącego — nie porównuj 1:1 z leadem sprzedażowym
  • B2B usługi badawcze — segment korporacyjny — CPC 3,30 zł, ale klient wart 50–100 tys. zł rocznie, więc kalkulacja jest inna
  • Lokalne usługi zdrowotne (gabinet specjalistyczny) — Search CPC 4,80–5,50 zł, CTR 8% (bardzo dobry), kampania brandowa CPC 0,70–1,30 zł
  • Finanse — produkty hipoteczne dla seniorów — Search CPC 8–18 zł, CPL 200–500 zł, ale klient wart kilkanaście tysięcy
  • B2B SaaS — segment enterprise — CPC 12–30 zł na frazach niszowych, CPL 200–600 zł, cykl decyzyjny 3–6 miesięcy

Jeśli Twoje wyniki są poza tymi zakresami o więcej niż 50% — coś warto sprawdzić.

Co najbardziej wpływa na Twoje CPC

Tabele powyżej dają orientację. Twoje realne CPC zależy od:

  1. Quality Score — Google nagradza dopasowanie reklamy do strony. QS 7–10 obniża CPC o 30–50%, QS 1–3 zwiększa o 100–300%. To największy lewar.
  2. Lokalizacja — kampania na Warszawę będzie 30–80% droższa niż ta sama na Lublin albo Zieloną Górę.
  3. Pora dnia i dnia tygodnia — w B2B najtaniej jest w weekend (mniejsza konkurencja na aukcjach), drożej w godzinach 9–17 w dni robocze.
  4. Sezonowość — Black Friday, święta, wakacje, początek roku szkolnego. W e-commerce wzrosty CPC nawet +60% w listopadzie.
  5. Typ kampanii — Shopping zwykle 50–70% taniej niż Search, PMax wszędzie pomiędzy, Display 70–80% taniej (ale ruch jest inny).
  6. Typ dopasowania słów kluczowych — to nie jest reguła, że "exact jest droższy od broad". Exact match na bardzo komercyjnych frazach (np. "kredyt hipoteczny kalkulator") bywa droższy, bo aukcja jest gęsta. Broad match z kolei często generuje wysokie CPC przy Smart Bidding, bo system licytuje szerzej. Praktyczne podsumowanie: exact daje lepiej kwalifikowany ruch, broad daje większy zasięg — koszt jednostkowy zależy od konkurencji w niszy.

Jak porównać swoje wyniki z benchmarkami

Trzy kroki, 15 minut roboty:

  1. Wejdź w Google Ads → Kampanie → ostatnie 30 dni.
  2. Sprawdź kolumny „Śr. CPC" i „Wsp. konw.". Porównaj do tabeli wyżej dla Twojej branży.
  3. Jeśli Twoje CPC jest 50% wyższe niż zakres — sprawdź Quality Score (kolumnę trzeba dodać). Jeśli QS ≤ 4 dla głównych słów kluczowych, to tu jest problem.

Jeśli zakres się zgadza, ale konwersja niska — problem nie leży w kampanii, tylko na stronie (LP, formularz, oferta).

Od września 2026 Google stopniowo dodaje do przeglądu konta także raport porównawczy: Twoje tygodniowe wydatki i kliknięcia obok wyników firm, które uznał za podobne do Twojej. To przydatny kontekst rynku, ale nie powód do podniesienia budżetu, bo raport nie zna Twojej marży. Co z niego wynika, a czego nie, opisuję w artykule o benchmarkach wydatków w Google Ads.

Podsumowanie Benchmarki to punkt odniesienia, nie wyrok. Twoje CPC będzie zależeć od QS, geo, sezonu i typu kampanii. Jeśli Twoje wyniki odbiegają od średniej o więcej niż 50% — zrób audyt. Jeśli mieszczą się w widełkach — patrz na konwersję, nie na koszt kliknięcia.
Bezpłatny audyt — pokażę gdzie tracisz pieniądze Przejrzę Twoje konto Google Ads i wyślę raport z trzema rzeczami: (1) gdzie przepalasz budżet, (2) co jest OK, (3) co poprawić w pierwszej kolejności. Konkretne kwoty, bez ogólników, bez umowy, bez naciskania — uczciwa opinia. Napisz na jakub.pytlik@jp-ads.pl lub przez formularz kontaktowy.

O źródłach: Tabela USA pochodzi z WordStream Google Ads Benchmarks 2025 (analiza 16 446 kampanii w USA, IV.2024–III.2025). Polskie zakresy z publikacji Double Digital, Infron, MarketingOnline + obserwacji z 11 lat prowadzenia kampanii Google Ads w JP Ads. Liczby z mojej praktyki oznaczam jako „z mojego doświadczenia" — odróżniaj od twardych badań.

Powiązane artykuły
← Blog Zamów bezpłatny audyt

Szybkie pytanie